HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUKLARDA UYKU BOZUKLUKLARI


Hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda %56 uykuya geçmede, %39 uykuyu sürdürmede sorunlar yaşanabilir. Bunların yanı sıra; horlama, gündüz uykulu olma hali, uyku apnesi gibi sorunlar da görülebilir.
Hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar uykuya geçiş sırasında hareketliliği ve zihinlerinden geçen düşünceleri durduramadıklarını ve bir türlü sakinleşip uykuya geçemediklerini ifade ederler. Organize olamama, öncelik belirleyememe ve erteleme özellikleri nedeniyle hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar yapılması gereken işlere gece geç saatlere kadar başlayamaz ya da tamamlayamazlar. İşi bitirebilmek için geç saatlere kadar uykusuz kalırlar ya da işi yapmadan yatarlar ve uykuya geçerken yapılmamış işlerle ilgili düşünceleri nedeniyle uyuyamazlar.
Beyinde uyku ve uyanıklığı düzenleyen sistemlerle, dikkat ve duygulanımı düzenleyen sistemler arasında yakın bağlantılar vardır. Uyku ve tam uyanık olma durumu bir spektrumun iki ucu gibi düşünülebilir. Hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar tam uyanık olma durumunu da, tam uyku durumunu da tam olarak sağlayamadıklarından gün boyu ve geceleri yarı uyanık olma hali yaşarlar.
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Anne-Baba-Öğretmen El Kitabı : Dr. Özlem Sürücü