DEHB OLAN ÇOCUKLARDA DEPRESYON


DEHB olan çocukların dörtte birinde depresyon görülmektedir. DEHB olan çocuklar birçok sorun ve çatışmayla karşılaştıklarından depresyon ve kaygı bozukluklarına eğilimlidirler. Kendi kapasitelerinin altında okul başarısı olan, yaramaz veya tembel denilerek damgalanan ve hep engellenmeyle karşılaşan bu çocukların öz değerliliklerinde düşme olması, kendilerini huzursuz ve stresli hissetmeleri doğaldır. Ayrıca kalıtımsal ve biyolojik nedenlerle de DEHB, depresyon ve kaygı bozukluklarının sık olarak bir arada görülebildiği düşünülmektedir.
DEHB olan çocuk veya ergen depresyona girmeden önce de zor bir çocukken DEHB belirtilerine depresyonun belirtileri de eklenince anne babalar için çok daha fazla sorun çıkarır hale gelirler. Örneğin DEHB olan 14 yaşındaki Ece’nin anne babası bu durumu şöyle tarif ediyorlar:
Ece hep zor bir çocuktu. Hep bizi peşinden koştururdu, hiç durmazdı ama son 6 aydır dayanılmaz oldu. Eskiden tatlı yaramaz, ders çalışmayan, dikkatsiz bir çocuktu; şimdi ise huzursuzluğu, sinirliliği, hiçbir şeyden memnun olmaması, sürekli bağırması bizi çaresiz bıraktı. Geçer deyip bekledikçe o bizi daha da fazla üzmeye başladı. Karı koca evde tutsak gibiyiz. Ne söylesek tepki gösteriyor.